Slovinsko – výstup na Triglav

Triglav je nejvyšší hora Slovinska, zároveň je to i jedna z nejlépe  dostupných hor Julských alp. Jaký tedy byl výstup na Triglav?

Na Slovinsko by si měl člověk udělat rozhodně chvíli čas. Je to krásná země plná neuvěřitelně milých lidí. Ostatně, než začnu psát o Triglavu, bylo by dobré pro dokreslení atmosféry představit i Slovince. Popíšu pár příhod s nimi.

Jací jsou Slovinci

Poprvé, když jsem byl ve Slovinsku s kamarádem, chytli jsme několikadenní déšť. Spacáky nám ve stanu jen plavaly. Rozhodli jsme se, že zkusíme déšť přečkat na recepci kempu. Recepční sice neuměl jinak než slovinsky, ale usušil nám spacáky a dokonce nám zajistil i ubytování v rozestavěné samoobsluze naproti.

O několik dnů později v jiném komu již na pobřeží Slovinska nás jakýsi Jurij pozval na vařené slávky. Že jsme se neznali? To nebyl problém. Mezery v angličtině jsme doplňovali češtinou a slovinštinou, mezery v těchto jazycích doplnila angličtina.

Poslední ukázková příhoda se stala při další návštěvě po několika letech. Do Slovinska jsme dorazili k večeru a museli jsme dojít několik kilometrů pěšky. Kus od města Bled jsme si dali pauzu. Z domu u silnice vyběhla jakási žena a zeptala se nás kam jdeme. Když jsme řekli, že do Bledu, naskočila do auta a hodila nás až do kempu.

Výstup na Triglav

Výstup na Triglav

Obvyklá startovní destinace je vesnička Trenta. Lze tam dojet jak autem, tak i autobusem, který tam jezdí z Kranjske Gory. Samotná vesnička jsou v podstatě dva kempy, jeden obchůdek a několik domů. To ale bohatě stačí.

Samotný výstup na Triglav začal brzy ráno. Takže než začalo být pořádně horko, byli jsme už poměrně vysoko a slunce tolik nehřálo. Náš cíl byl Koča na Doliči, což je chata pod Triglavem. Tam jsme po dost namáhavém výstupu i dorazili. Odpočinuli jsme si tam, ubytovali se a jen s nejnutnějšími věcmi jsme vyrazili směrem k vrcholu Triglavu. Úplný vrchol je poměrně těžce dostupný, takže jsme potkávali lidi s kompletní horolezeckou výbavou. Nakonec jsme Triglav nezdolali, ale zážitek to byl i tak úžasný.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *